niedziela, 3 lutego 2013

Przepis na zdrową nalewkę z pigwy.

Zima powraca wraz z ujemnymi temperaturami. Przez chwile pomarzyliśmy o wiośnie i znowu ścięło mrozem.  Może to i dobrze bo choroby najczęściej atakują przy odwilżach. Jest jeszcze czas by się do tego przygotować, uodpornić organizm. Zamiast wszędobylskich pigułek, witamin itp. stosuję pigwę. Ta piękna roślina, bardzo podobna do jabłoni jest błogosławieństwem na wzmocnienie odporności.
 Jej owoce pomimo, iż są bardzo aromatyczne nie wykorzystuję do bezpośredniego podjadania, gdyż są twarde i bardzo kwaśne. Robię z nich bogate w wit. C syropy, nalewki, galaretki i kompoty. No właśnie dziś będzie o zdrowych syropach i nalewkach. Zalewy do herbaty przygotowuję z oczyszczonych i pokrojonych w plasterki owoców pigwy, którymi napełniam małe słoiczki, zasypuję cukrem, zalewam wodą do pełna i pasteryzuję 30 min we wrzątku. Małe słoiczki są bardziej ekonomiczne, ponieważ przy tak wyrazistym smaku wystarczy 1 łyżeczka syropu na szklankę herbaty by nadać jej wspaniały smak i aromat. Natomiast z nalewkami to już dłuższa zabawa, chociaż nie tak skomplikowana jakby się mogło wydawać.

Przepis na nalewkę z pigwy polskiej:

  • 1 kg pigwy
  • 1 l wódki
  • szklanka spirytusu
  • 1/2 kgcukru
  • kilka goździków,kawałek cynamonowej kory, 3 migdały.
Pigwę drobno pokroić, włożyć do słoja lub gąsiorka, zalać wódką dodać przyprawy i odstawić na 6 tygodni. Po tym czasie dodać cukier, odstawić do czasu aż cukier całkowicie się rozpuści, zlać nalewkę, dodać spirytus i odstawić na 3 tygodnie. Następnie przefiltrować przez bibułę lub gazę, rozlać do butelek i dobrze zakorkować. Zdrowotnościowo zażywać w okresach przeziębieniowych  wtedy żadna grypa nam nie straszna.

Syrop z pigwy do herbaty

Nalewka z pigwy

Nalewka gotowa w 3 miesiące

2 komentarze:

  1. Pyszności. A jaka ta pigwa gruszkowa czy jabłkowa ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jabłkowa, ma więcej komórek kamiennych niż gruszkowa ale wspaniały aromat i smak. Polecam

      Usuń